درباره جشنواره

در این روزها حضور فناوری های نوین و رسانه ها در زندگی ما انسان ها بیش از هر روز دیگر به چشم می خورد و بی شک این حضور سرزده ما را به آموختن سواد فضای مجازی نیازمند کرده است. موضوع مهمی که اگر به آن مجهز نشویم نمیتوانیم در موج آسیب های فراوان فضای مجازی فرصت های بی بدیل آن را ببینیم و از آن بهره مند شویم. فضای مجازی که به تعبیر رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی) اهمیت آن به اندازه ی انقلاب اسلامی است.
گسترش روز افزون فناوری های ارتباطی مانند شبکه های اجتماعی، شبکه های پیام رسان، پایگاه های خبری و نرم افزارهای محتوایی از یک سو و اهمیت پرداختن به مقوله فرهنگ کاربری و استفاده صحیح از این بستر عظیم ما را بر آن داشت تا دومین جشنواره استانی رسانه های دیجیتال را برنامه ریزی و اجرایی نماییم.
این جشنواره برای نخستین بار در سال ۱۳۹۱ با تکیه بر وبلاگ نویسی دینی برگزار و دستاوردهای بسیار خوبی برای استان داشت. در آن جشنواره بیش از ۷۰۰ اثر به دبیرخانه جشنواره رسید و تولیدات ارزشمندی در این عرصه صورت گرفت.
اکنون دومین جشنواره استانی رسانه های دیجیتال خراسان جنوبی با هدف شناسایی و شبکه سازی فعالان این عرصه به همت دفتر استانی سازمان فضای مجازی سراج در خراسان جنوبی و مشارکت و همراهی نهادها و سازمان های فرهنگی استان برنامه ریزی و به مرحله اجرا رسیده است. این جشنواره در ۵ بخش وبلاگ و شبکه های اجتماعی ، هنر های دیجیتال، بازی و پویانمایی، نرم افزارهای چند رسانه ای، تولیدات متنی و خبری برگزار می شود.
از مهمترین اهداف برگزاری این جشنواره می توان به موارد ذیل اشاره نمود:
• توجه ویژه به منویات مقام معظم رهبری در حوزه های خانواده، سبک زندگی، قرآن و عترت، نفوذ و استکبار ستیزی، اقتصاد مقاومتی و فضای مجازی
• ایجاد جایگاهی سالانه برای ارائه و ارزیابی رسانه‌های دیجیتال و فعالیت های مبتنی بر فضای مجازی در سطح استان
• شناسایی، شبکه سازی و توانمند نمودن افراد، مراکز، مؤسسات، تشکل‌ها و شرکت‌های فعال در حوزه های مرتبط با جشنواره و فضای مجازی
• برقراری نظام ارتباطی ارزش محور بین رسانه ها و نیروهای جبهه ی فرهنگی انقلاب در سطح استان
• فراهم کردن محیطی برای ‌ایجاد همدلی و هم‌افزایی بین پدیدآورندگان آثار در حوزه رسانه های دیجیتال و فضای مجازی استان